Manuella Rullkapell

Ett smidigt manuellt täcksystem för containrar och traktorkärror av olika modeller.

Snabblänkar:
Fördelar | Materialval | Anpassning | Bilder | Offertförfrågan

Fördelar

  • Enkelt att lära sig.
  • Sparar tid och ger bättre arbetsmiljö.
  • Lättviktssystem, med rör av aluminium.
  • Täckning av heltäckande PVC-presenning eller mesh-material.
  • Standardmodeller eller anpassade efter era behov.
  • Takbågar finns som tillval
  • Populärt val för att minska spridning av flyghavre!

Materialval

Det är helt klart vanligast att kapellen tillverkas av tät PVC-presenning men beroende på vad som skall täckas är det inte alltid optimalt. Vår finmaskiga mesh är extremt slitstark och ett utmärkt alternativ i vissa situationer.

Vår PVC-presenning finns självklart i flera olika färger.

Anpassning

Inför produktion av rullkapellen för vi en dialog om vilka lösningar som passar bäst och vilka anpassningar som behöver göras för varje enskilt fall där standardmodellerna inte är tillräckliga.

Med containermått och kundens förväntningar som utgångspunkt diskuterar vi förutsättningar, materialval, användande, och tillbehör för att få en så optimal täcklösning som möjligt.

Offertförfrågan Manuellt Rullkapell

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Kontaktperson(Obligatoriskt)
Adress(Obligatoriskt)

Utforming

Höglucka(Obligatoriskt)
Eventuell höglucka begränsar utformningen på systemet och kräver att en stödbåge fästs i containern eftersom dukröret inte kan sticka utanför på den sidan.
Kvalité(Obligatoriskt)
Färg(Obligatoriskt)
Vev(Obligatoriskt)
Klassisk handvev eller längre rollfix för manövrering från marknivå.
Takbågar(Obligatoriskt)
Om takbågar ska användas behöver duken förstärkas och förlängas. Vi behöver därför veta om ni planerar att använda takbågar – även om ni ordnar dem själva.
Dukrör(Obligatoriskt)
För långa containrar rekommenderas ett extra dukrör förutom det som alltid sitter längs ena långsidan.
Rör(Obligatoriskt)
Det kommer aldrig vara billigt att skicka långa rör styckvis, vi har därför full förståelse om ni hellre löser något eget.